Fransız Benoit Fliche:Zohre Ana, an Alevi prophetess

999 views
World-Congress-for-Middle-Eastern-Studies

Avrupa Akdeniz Enstitüsü (IEMED) tarafından düzenlenen 3. Ortadoğu Araştırmaları Dünya Kongresi (WOCMES), İspanya’nın Barcelona kentinde 19-24 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Dünyanın her yerinden Ortadoğu üzerine çalışmalar yürüten yaklaşık 2700 akademisyenin bir araya geldiği Kongrenin 5. günününde gerçekleştirilen ;

“SUFISM, NEO-SUFISM AND SPIRITUALITY IN TURKEY – 1/2: Social Change and Individual Endeavour (Tasavvuf, NEO-Sufizm ve TÜRKİYE’DE Maneviyat: Sosyal Değişim ve Bireysel Gayret) başlıklı panelde, Benoit Fliche isimli Fransız Araştırmacı “Zohre Ana, an Alevi prophetess” başlıklı bir sunum gerçekleştirmiştir.

http://wocmes.iemed.org/en/preorg-sufism-in-turkey1

***

Sunumdan bir parça:

“Zöhre Ana is an Alevi “prophetess” who lives in Ankara. She has a charisma founded principally on therapeutic power. In this communication, I analyze her place and her authority in the contemporary evolution of Alevi spirituality in Ankara…”

Türkçesi: Zöhre Ana Ankara’da yaşayan bir Alevi Piridir . Özellikle tedavi edici gücünün üzerine kurulmuş bir karizmaya sahip. Sunumda, O’nun Ankara’daki mekanını ve Aleviliğin çağdaş evrimi içindeki otoritesini analiz edeceğim…)

World-Congress-for-Middle-Eastern-Studies
World-Congress-for-Middle-Eastern-Studies

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here